• Ad

پرشین کت


پرشین کت

گربه ایرانی در سطح جهانی با نام Persian Cat شناخته شده‌است. همچنین در انگلستان این گربه مو بلند یا موبلند ایرانی نامیده می‌شود.

گربه ایرانی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین نژادهای گربه در دنیاست. گربه‌های مو بلند از حدود قرن ۱۶ میلادی و حتی زودتر از آن در کشور ایران دیده شده‌اند. این گربه‌ها در سال ۱۶۲۰ به ایتالیا و فرانسه و پس از آن به انگلستان وارد شدند.

.
گربه ایرانی یکی از نمادهای فرهنگی ایران در بین جهانیان است اما متاسفانه در بین خود مردم ایران معاصر کمتر شناخته شده است. در ایالات متحده، گربه‌های ایرانی، محبوب‌ترین نوع گربه برای دوستداران نگهداری گربه‌ است.  ولی در ایران کمتر کسی از شهرت جهانی گربه‌های ایرانی با خبر است. حتی عبارت Persian Cats در هیچیک از کتاب‌های درس زبان انگلیسی مدارس دیده نمی‌شود و این عبارت که در فرهنگ و دانشنامه‌های جهان ثبت شده، در داخل ایران برای بسیاری نا آشناست.


هیچ گربه وحشی مو بلندی در طبیعت وجود ندارد و موبلندی این نژاد حاصل یک جهش ژنتیکی در گربه‌های اهلی معمولی است که تحت تاثیر آب و هوای سرد ایران در نسل‌های بعد پایدار شده‌ است. البته ظاهر کنونی این گربه حاصل صدها سال نژاد پروری اروپاییان است. در واقع نسل کنونی این گربه‌ها بسیار زیباتر از نسل گذشته آنهاست.


یک گربه ایرانی اصیل موهایی پر پشت،  پاهایی کوتاه ، یک سر بزرگ و پهن همراه با گوش‌ها و چشم‌هایی با فاصله  و دور از هم است. این که نخستین گربه‌های ایرانی چه زمانی و در کجا پیدا شده‌اند، روشن نیست. با این حال شهرت و افتخار آنها به طور کلی نصیب ایران (Persia) شده‌است.
از زمان پدید آمدن این گربه‌ها علاقه زیادی در بین دوستداران گربه برای نگهداری آنها ایجاد شد. این علاقه باعث شد که این گربه‌ها ارزش بیشتری نسبت به خویشاوندان مو کوتاه خود پیدا کنند.

.

مطالب مرتبط در همین سایت:

تاریخچه پرشین کت

گربه هیمالین

انواع نژادهای گربه
خرید گربه به عنوان همدم خانگی

تعداد بازدید از این صفحه : 263 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad