• Ad

پرندگان ایران: سار


پرندگان ایران: سار

سار ها پرندگاني بسيار اجتماعي و بسيار پر سروصدا هستند كه اغلب صداي پرندگان ديگر را تقليد مي كنند. جثه پر ، دم كوتاه و منقار دراز و نوك‌ تيز دارند . سارها به‌طور دسته‌ جمعي ، تغذيه و استراحت مي كند .

.

سارها پرندگانی همه‌چیز خوار هستند . نر و ماده آنها همشکل اند . آنها  در میان سوراخ‌ها لانه می سازند .

.

انواع مختلفی از سارها در ایران زندگی میکنند

.

سار  معمولی ( Starling )  با طول ۲۰ سانتیمتر، پرنده‌ای با تلالو سبز و ارغوانی  است که دم کوتاه ، بال‌های  نوک‌ تیز و منقار دراز و نوک‌  تیزی  دارد . پرو بال این نوع  در زمستان  پر از خال است . منقار پرنده بالغ در زمستان تیره‌ رنگ و در بهار  لیمویی خوشرنگی است . این سارها در پائیز و زمستان ، هنگام غروب ، به‌ صورت گله‌های بزرگ در ساختمان‌ها ، جنگل‌ها و یا نیزارها دور هم جمع می شوند و سروصدا راه می‌اندازند . اینها  در شهر و روستا در سوراخ درخت‌ها ، ساختمان‌ها ، یا  درون سوراخ‌های زمین در دشتهای باز،  زاد و ولد می کنند.  زمستان‌ها خیلی زیاد دیده می شوند و  به تعداد فراوان در ایران زاد و ولد می کنند .

http://www.picasuk.com/problem_birds_starling_sparrow.jpg

.

سار صورتی (Rose-Coloured Starling ) که آنهم ۲۰ سانتیمترطول دارد شکل ظاهری و حرکات شبیه سار معمولی دارد ، گرچه  پرواز آنها مختصری با هم تفاوت دارد ، پروبال این گونه صورتی است.  سر و گردن ، بال‌ها و دم سیاه براق است و  کاکل مشخصی دارد ، منقار زرد نارنجی  و پاهایش صورتی است و منقارش زرد رنگ آن است .
سارها پرنده هایی اجتماعی هستند و در مناطق روستایی بخصوص هنگامیکه در اطراف گله‌های گاو ، مشغول تغذیه هستند دیده می شوند.  در فضاهای باز ، زمین‌های زراعتی ، صخره‌های مرتفع کوهستان و استپ‌ها در سوراخ بین سنگ‌ها در نقاط وسیع ، درون دیوارها و توده‌های چوب ، زاد و ولد می کنند و به صورت مهاجر عبوری در همه‌جای ایران دیده می شوند.

http://www.naturephoto-cz.com/photos/birds/rose-coloured-starling-59326.jpg

.

مینــا (Common Mynah) با همان اندازه  پرنده‌ای  رام و بی باک است. سرش سیاه و کمی کاکل‌دار است ، گردن و قسمت بالای سینه‌اش خاکستری پررنگ و بقیه پر و بالش ، بیشتر قهوه‌ای است که در سطح پشتی تیره‌ تر و در سطح شکمی کمرنگ‌ تر می باشد .
قسمت پایین شکم و پوشپرهای زیر دم مینا ها  سفید است ، شاهپرهای اول آنها  قهوه‌ای تیره و در قاعده آنها یک لکه بزرگ سفید دیده می شود . دمش تقریبا سیاه و در انتها کاملا گرد است و تمام شاهپرهای آن نوک سفید دارد ، بجز یک جفت شاهپر وسطی . منقار ، چشم و زایده پایین و بالای چشم ، زرد روشن است . معمولا جفت‌ جفت یا به صورت گروه‌های کوچک دیده می شود . رفتارش شبیه سار می باشد.

http://memberfiles.freewebs.com/72/20/58342072/photos/Mynas-and-Starlings/-Tiong-dan-Perling/Common_myna.jpg

مرغ مینا در ایران پرنده‌ای  بومی و  نسبتا فراوان است. به مناطق مسکونی و زمین‌های زراعی علاقه  بیشتری نشان می دهد . در روستا‌ها ، باغ‌ها  و زمین‌های بایر نیز دیده می شود . در سقف خانه‌ها ، سوراخ دیوار یا تنه درخت آشیانه می سازد .

 

منبع: irandeserts.com

تعداد بازدید از این صفحه : 762 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad