• Ad

پلاتی پوس


پلاتی پوس

تا بحال تجربه دیدن یک بچه پلتی پوس را داشته اید؟

.

به بچه های پلتی پوس چه بگوییم؟ مثلا جوجه ، یا توله یا چی؟ اما اغلب به آنها پوگل و یا پلتی پاپ می گویند. پلتی پوس ها یا نوک اردکی ها ، یکی از پنج گونه  پستانداران تخم گذار هستند که بعد از بدنیا آمدن بچه ها از تخم،  به آنها شیر میدهد. گونه دیگر پستانداران تخم گذار اکیدنه می باشد.

.

ماده یک یا دو تخم می گذارد و آنها را بین دم و پاهایش گرم نگه می دارد.  تخم ها ظرف ۱۰ روز باز می شوند و بچه های کاملا بی دفاع پلاتی پوس که اندازه یک لوبیا هستند بیرون می آیند. مادر برای ۳ تا ۴ ماه از بچه ها پرستاری میکند تا موقعی که بتواندد شنا کنند.

.
درازای نوک اردکی از نوک تا دم به ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. و وزنش یک تا دو کیلوگرم است.  بدن پلاتی پوس پوشیده از موی کوتاه نرمی است و دمی پهن دارد. منقارش پهن و به شکل منقار مرغابی است. نوک منقار این جانور دارای عصبهای حساسی است که در یافتن غذا به جانور کمک می‌کند. غذای نوک‌اردکی ، کرم‌ها، حشره‌ها، نرم‌تنان و خرچنگ‌های ریز آبزی است. نوک‌اردکی بالغ دندان ندارد.

platypus

.

پلاتی پوس  تنها پستاندار شناخته شده ای است که گیرنده های الکتریکی دارد. گیرنده های الکتریکی در منقار پلاتی پوس جای دارند. او با کمک این گیرنده ها، میدان های الکتریکی را که توسط ماهیچه های شکار تولید می شود درک کرده و به این ترتیب به محل شکار پی می برد.

.

آنها یکی از معدود پستانداران زهر آگین نیز می باشند زیرا که جنس نر آن ها می تواند با عضو مهمیز مانند زهر آگین خود که در پاهای عقب او است یک سگ کوچک را بکشد.

.

پلاپوس ها جانورانی عجیب هستند: پوستی شبیه جوجه تیغی دارند، پاهایشان مثل اردک است، و دم و بدنشان شبیه سمور آبی است. پلاتی پوس ها زیر آب شکار می کنند. آنها شناگران ماهری هستند و با دست ها و پا ها و دم شان بسیار ماهرانه این کار را انجام می دهند. وقتی زیر آب هستند روی چشم ها و گوش شان را پرده ای می پوشاند. سوراخ بینی شان هم  آب را بداخل عبور نمی دهد. آنها می توانند چند دقیقه زیر آب بمانند و بدنبال غذا بگردند.

.

این پستانداران استرالیایی ، گل و لای کف  برکه ها را برای حشرات و لارو هایشان و یا کرم ها و سخت پوستان کوچک جستجو می کنند. پلاتی پوس تمام این خوراکی ها را به همراه مقداری سنگ ریزه  در گونه اش cheek pouches  ذخیره می کند تا وقتی که به خشکی آمد آنها را بخورد. پلاتی پوس ها دندان ندارند و به کمک سنگ ریزه ها غذایشان را در دهان خرد میکنند.  پلاتی پوس ها در خشکی برخلاف آب خوب حرکت نمی کنند.

.

همچنین بخوانید:

 

مریم
این مطلب توسط :
مریم داوودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 717 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad