• Ad

حیوانات چپ دست ؟!


حیوانات چپ دست ؟!

بر اساس یک تحقیق جدید گربه ها ، سگ ها ، طوطی ها و حتی ماهی ها هم چپ دست یا راست دست هستند . انتخاب دست برای نوشتن و یا کارکردن فقط مخصوص انسان نیست و این ویژگی در حیوانات نیز به نوع دیگری وجود دارد.

.

.

روانشناسان دانشگاه کوئین با مطالعه بیش از ۴۰ گربه خانگی به مدت چند هفته  به این نتیجه رسیدند که بعضی از آنها درالگوهای رفتاری خود متفاوت هستند، و همچنین بین گربه های نر با ماده نیز در این مورد تفاوت وجود دارد.  برای مثال در زمینه الگوهای شکار و مراقبت توله ها ، به شیوه های متفاوتی رفتار می کنند و این تفاوت ها می تواند تقاضا های مختلفی را در زمینه عملکرد های حرکتی ایجاد کند.  به نظر می رسد گربه های ماده بیشتر راست دست هستند در حالی که گربه های نر ترجیح می دهند با پنجه چپ خود کار کنند.

 

.

 

تحقیقات نشان می دهد که سگ ها هم تمایلات  مشابهی دارند.  طوطی ها هم برای برداشتن غذا یا سایر اشیاء  یک پای غالب تر دارند و معمولا ترجیح می دهند راست دست ( یا راست پا ! ) باشند . جای تعجب نیست که محققان می گویند که ماهی ها هم ، زمانی که از دست شکارچیان خود میگریزند دائما روی یک سمت از بدن خود بیش از سمت دیگر متمایل می شوند و در این وضعیت تعادل بیشتری دارند.

.

ادموند هانت، زیست شناس دانشگاه بریستول آمریکا ، روی  پروژه ای در مورد مورچه ها، با اجرای آزمایش های متعدد و قرار دادن مورچه ها در مسیرهای لابیرنتی و ماز مانند،  رفتارهای مشابهی از آنها را مشاهده کرده است و تصاویری را منتشر کرده  که نحوه انتخاب جهت حرکت،  توسط مورچه ها  به هنگام قرار گرفتن در یک مسیر مارپیچ را به خوبی نشان می دهد. مورچه های این آزمایش، امکان انتخاب جهت از دو سوی جپ و راست را داشتند اما آنها مسیرهای خود را از جهت چپ انتخاب می کردند

.

.

اگرچه بیولوژیست های این گروه به طور کامل علت این امر را کشف نکرده اند اما هانت میگوید: به نظر می رسد مورچه ها برای شناسایی شکارچیان از چشم چپ و برای حمل و نقل وتردد از چشم راست خود استفاده می کنند اما آنها در لابیرنت ها رفتارهای واقعی ازدنیای مارپیچ خود را انعکاس دادند. بررسی عملکرد مورچه ها در مسیرهای لابیرنتی نشان داد که آنها ترجیح می دهند به هنگام قرار گرفتن در مسیرهای ناشناخته صرفا از یک سو (جپ) حرکت کنند.
فروش سگ | فروش گربه

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 260 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad