• Ad

چگونه از گربه باردار مراقبت کنیم:


چگونه از گربه باردار مراقبت کنیم:

تبریک! شما در آستانه بدست آوردن چند موجود پشم آلوی دوست داشتنی هستید. دوره بارداری گربه ماده کوتاه است- حدود 63 روز – شما وقت زیادی برای آماده کردن خود و خانه برای گربه های جدید را ندارید.
اما گربه های حامله نیاز به مراقبت زیادی ندارند. مثلاً نیازی نیست که چند بار به دامپزشک مراجعه کنید. اما چند نکته وجود دارد که برای بارداری و زایمان این گربه باید در نظر داشته باشید.

.

By Michelle Lanz

.

مطمئن شوید که گربه حامله است:

متأسفانه دامپزشک نمی تواند خون یا ادرار گربه را مثل انسانها آزمایش کند. شما باید به علائم فیزیکی تکیه کنید مثل بزرگ شدن شکم یا غدد پستانی. قبل از ۲۵-۱۷ روز گربه علائم بارداری را بروز نمی دهد. سعی نکنید خودتان بچه ها را لمس کنید. چون خیلی ظریف و شکننده هستند و ممکن است به آنها آسب بزنید.

.

گربه را در خانه نگه دارید:

اگر گربه شما هم داخل و هم بیرون از خانه است، زمانی که از بارداریش مطمئن شدید او را در خانه نگهدارید. بارداری گربه را نسبت به وضعیت معمول، آسیب پذیرتر می کند، به علاوه شما نمی خواهید او جایی بیرون از خانه زایمان کند. به علاوه شما نمی خواهید که سایر گربه ها یا جانوران دیگر به گربه شما صدمه بزنند یا بیرون از خانه در معرض چیزهای مضر قرار گیرد.

مراقبت از گربه آبستن

.

مراقب علائم بیماری باشید:

گربه های باردار، مانند زنان باردار از تهوع صبحگاهی رنج می برند. اگر بعضی روزها گربه باردار استفراغ می کند، چیز زیادی نمی خورد یا خواب آلود است، چیز نگران کننده ای نیست. ولی اگر تغییر رفتار او چند روز طول بکشد یا از آب و غذا اجتناب کند مشکلی وجود دارد. گربه را فوراً به دامپزشک نشان دهید چون ممکن است دچار عوارض بارداری شده باشد.

علائم بیماری در گربه آبستن

.

به گربه غذای بچه گربه بدهید:

همچنانکه گربه به اواخر دوران بارداری نزدیک می شود بیشتر غذا می خورد. هنگامی که بارداری تأیید شد روزی ۲ بار به گربه غذا بدهید. نزدیک به پایان دوره ی بارداری روزی ۴ بار او را تغذیه کنید. کم کم غذای بچه گربه را به رژیم غذایی اش اضافه کنید بطوریکه در هفته آخر بارداری فقط از آن تغذیه کند. با دامپزشک مشورت کنید. او به شما بهترین نوع غذای گربه و مکمل های غذایی را توصیه می کند.

غذای بچه گربه

.

استفاده از داروهای ضد کک و ساس را متوقف کنید:

گربه هم مانند خانم باردار نباید با هر دارویی تماس داشته باشد. در دوران بارداری و شیردهی گربه داروهای ضد کک و ساس باید قطع شوند. اگر استفاده از آنها ضروری بود برای انتخاب نوع بی ضرر آن برای گربه، با دامپزشک مشورت کنید.

شامپو ضد کک و کنه برای گربه

.

گربه باردار را از سایر حیوانات خانگی جدا کنید:

برای ایمنی بیشتر طی چند هفته آخر بارداری، گربه خود را از سایر حیوانات جدا کنید. ترجیحاً او را در اتاقی آرام، ایمن و ساکت و بدون کوران شدید هوا نگه دارید.

گربه آبستن و سایر حیوانات

.

ظرف خاک را خیلی تمیز نگه دارید:

گربه باردار بیشتر می خورد و بچه ها هم در داخل شکم به روده ها فشار می آورند، بنابراین دفعات استفاده از ظرف خاک افزایش می یابد. برای راحتی او و پیشگیری از دفع در جاهای دیگر خانه، ظرف خاک را حداقل یک بار در روز تمیز کنید. خصوصاً اگر گربه های دیگری هم از آن ظرف خاک استفاده می کنند.

ظرف خاک گربه آبستن

.

برای بچه گربه ها جعبه آماده کنید:

در هفته های آخر بارداری باید این جعبه را آماده کنید. یک جعبه مقوایی با اندازه مناسب انتخاب کنید و کف آن رونامه، حوله یا یکی از لباسهای کهنه خود را بیندازید. این جعبه را در اتاقی آرام و دور از رفت و آمد سایر افراد یا حیوانات قرار دهید. جعبه باید طوری باشد که گربه به راحتی به آن داخل و از آن خارج شود. گربه را تشویق کنید قبل از زایمان در آن بخوابد بنابراین وقتی گربه ها به دنیا می آیند جعبه بوی مادرشان را می دهد.

محل زایمان گربه آبستن

.

اجازه دهید گربه طبق غریزه عمل کند:

اجازه دهید گربه خودش بطور طبیعی زایمان کند و شما مداخله نکنید مگر اینکه متوجه مشکلی شوید. اصلاً به بچه گربه های به دنیا آمده دست نزنید فقط راحت بایستید و نگاه کنید. بچه گربه ها داخل یک کیسه به دنیا می آیند. مادر آنها را آزاد کرده، جفت را می خورد و توله را به سمت شیر هدایت می کند. اجازه دهید گربه طبق غریزه خودش این فرآیند را انجام دهد و حداقل یک هفته به بچه گربه ها دست نزنید.

غریزه مادری گربه باردار

————————

در مورد گربه تان سوال دارید؟  اینجا را بخوانید.

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 4,245 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad