• Ad

در مورد گربه تان سوال دارید؟


در مورد گربه تان سوال دارید؟

گربه ها موجودات بی نهایت پیچیده ای هستند حتی اگر نصف عمرشان را خواب باشند. پس تعجب نکنید اگر شما سوالات زیادی در مورد آنها در ذهن دارید. برخی از آنها را در اینجا پاسخ میدهیم.

.

چطور میتونم از میومیو کردن زیاد گربه ام  درطول مدت شب جلوگیری کنم؟

میو کردن شبانه گربه ها میتواند علتهای مختلفی داشته باشد. اگر شما گربه مسنی دارید که به تازگی شبها میو میو میکند میتواند واکنشی به  ضعف شنوایی باشد و یا ساده تر ، نیاز او به توجه باشد . برای او معنی ندارد که شما نیاز دارید بخوابید. از سوی دیگر سروصدای زیاد شبها میتواند در اثر عوامل مهمتری مثل درد، اضطراب یا اختلالات شناختی (cognitive) باشد. برای فهمیدن این، با دامپزشکتان مشورت کنید.

چطور میتونم از پنجول کشیدن گربه روی مبل ها جلوگیری کرد؟

پنجول کشیدن به چندین دلیل برای گربه اهمیت دارد. این یک رفتار طبیعی است که گربه ها برای تمرین دادن عضلاتشان، نگهداری ناخن ها یشان و علامت گذاری استفاده میکنند. کاری که شما باید انجام دهید منع کردن او از این کار نیست، بلکه فراهم کردن چیزی مشابه است که آن را پنجول بکشد. اگر گربه شما از آن استفاده نکرد، پنجه هایش را به آن بمالید و یا با پنجه خودتان اینکار را به او نشان دهید. همیشه برای آموزش به گربه تان صبور باشید.

چکار کنم که گربه خارج از ظرف خاکش  مدفوع و ادرار نکند؟

همیشه بهانه را برای اینکار از گربه بگیرید: ظرف خاک را همیشه تمیز نگهدارید حداقل روزی یکبار آنرا تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف خاک در جای مناسبی قرار دارد . محل مناسب جایی است که گربه تنبل شما به راحتی به آن دسترسی داشته باشد و در عین حال در یک جای خلوت باشد چون گربه ها ( هم مثل ما ) دوست دارند موقع دفع مزاحم نداشته باشند. اگر حیوان دیگری هم دارید مراقب باشید او مزاحم گربه نشود. اگر تمام این شرایط مهیا بود و باز گربه خارج ظرف خاک دفع میکرد احتمالا نیاز دارید که به دامپزشک مراجعه کنید.

 چرا گربه ام در ظرف خاکش مینشیند یا می خوابد؟

اگر میبینید گربه تان در ظرف خاک زمان غیر طبیعی را صرف میکند باید به دامپزشک مراجعه کنید. وقت گذراندن در ظرف خاک بدین معنی است که گربه ناراحت است و از عفونت مجرای ادراری و یا مشکل دستگاه گوارش رنج می برد. البته گربه ها گاهی برای بازیگوشی در ظرف خاک وقت می گذرانند ولی بهتر است همیشه پیشگیری کنید قبل از اینکه به مشکلی برخورد کنید. اگر دامپزشک چیز مشکوکی پیدا نکرد آنوقت گربه شما یک مشکل احساسی- عاطفی دارد که بایستی آنرا رفع کنید.

چکار کنم که گربه ام روی میز یا اوپن  نپرد؟

گربه ها بطور طبیعی از همه چیز بالا می روند و بنابراین برای آنها خیلی طبیعی است که روی مکانهای بلند داخل منزل بپرند. گربه ها به این خاطر دوست دارند در بلندی باشند که بر محیط اطراف نظارت کنند و محیط را تحت کنترل داشته باشند. خصوصیت پنجه کشیدن آنها نیز در جهت تقویت غریزه جهیدن و بالا رفتن تکامل پیدا کرده است. بطور تجاری محصولاتی وجود دارد که شبیه درخت یا چیز های دیگر است و با شکلها و قیمتهای مختلف در دسترس است و شما میتوانید برای گربه خود بخرید و یا بسازید.

گربه من زیاد مو ریزی دارد و زیر شکمش لکه هایی بوجود آمده، مشکل چیست؟

دلایل مختلفی دارد. محتمل ترین دلایل این حالت آلرژیست. گربه تان را نزد دامپزشک ببرید تا معلوم شود به غذا یا چیزهای دیگر آلرژی دارد و یا آلرژی فصلی دارد یا خیر. بر اساس نتایج، دامپزشک به شما توصیه هایی خواهد کرد که آلرژِی  را کم کند. بطور کلی تغذیه مناسب میتواند باعث شود گربه ها کمتر موریزی پیدا کنند. دلایل دیگر میتواند عفونت ها، التهاب ها و یا حتی سرطان باشد که همگی میتوا نند باعث موریزی شوند. ولی علت معمول دیگر استرس است. گربه هایی که تحت استرس هستند بیشتر خود را می لیسند که منجر به موریزی می شود. اگر شما مشکوک هستید که گربه تان دچار استرس است سعی کنید محیط را برایش آرامتر و راحت تر کنید.

گربه ام هنگام بازی  گازمی گیره چکار کنم؟

بازی جنگ، از مهمترین بازی های تکاملی برای گربه هاست. به همین دلیل است که گربه شما هنگام بازی ممکن است ناگهان شما را گاز بگیرد. در این لحظه باید او را متوقف کنید چون با ادامه بازی او بیشتر این کار را تکرار خواهد کرد و شما به این نحو به او ناخواسته میگویید که از ادامه جنگ بازی، راضی هستید. خوب این به خودی خود اشکالی ندارد ولی گربه بعدا ممکن است حتی در خارج از وقت بازی شما و یا اطرافیان را هم گاز بگیرد و این خوشایند نیست. وقتی گربه شما را گاز گرفت ، زود ناخرسندی خود را نشان دهید، اگر در حال بازی هستید زود بازی را متوقف کنید و بروید. این عمل به گربه می فهماند که گاز گرفتن بد است و اگر این کار را بکند بازی تمام میشود. همچنین میتوانید بلند بگویید “نه” ولی سر گربه داد نزنید و او را نترسانید.

 

 گربه من روی مدفوع خود را در طرف خاک نمی پوشاند. چکار باید بکنم؟

آیا به تازگی نوع خاک گربه را تغییر داده اید و از نوع خاک همیشگی اش استفاده نمی کنید؟ اگر این طور است گربه با این کار می خواهد به شما بفهماند که خاکش را دوست ندارد. سعی کنید خاک همیشگی اش را استفاده کنید.  ولی اگر این خاک همان قبلی است و تغییری نکرده، و کلا گربه شما عادت ندارد روی مدفوعش را بپوشاند، احتمالا این گربه از بچگی یاد نگرفته که این کار را بکند و این شما هستید که باید بعد از مدفوع کردنش با کشیدن ملایم دستهایش روی خاک و پوشاندن محل به او آموزش دهید. و اما اگر فکر میکنید که مشکل دیگری در بین است با دامپزشک مشورت کنید. منبع: سایت پاوناسیون

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه یوپت برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 909 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad