• Ad

گربه شنی


گربه شنی

گربه شنی از گربه خانگي كوچکتر است. سر پهن تر، گوش‌های بزرگ تر و پهن تر دارد که با فاصله بیشتری از هم قرا ردارند. دست و پا كوتاه است. برخلاف ساير گربه‌ها كف دست‌ و پاهای گربه شنی موهاي بلند قهوه‌اي يا سياهي دارد كه پدها را مي‌پوشاند. رنگ موهای پشت، زرد است که گاهي با نوارها یا خال‌های تيره رنگی همراه می شود، پايين بدن سفيد است. يك نوار قرمز در گوشه چشم‌ها دیده می شود. معمولاً در قسمت انتهاي دم دو تا سه حلقه سیاه وجود دارد.

.

گربه شنی درایران در پارک ملی کویر،  کاشان،  پارک ملی توران، اطراف دریاچه بختگان، اطراف نائین و سمنان  در مناطق بیابانی و استپی زندگی می کند. همچنین در سایر نقاط جهان در  شمال آفریقا، عربستان و  ترکمنستان وجود دارد.

.

گربه شنی جزو گربه های کوچک است که گربه سیاه گوش Lynx نیز در همین گروه جای دارد . این گربه با پوشش طرحدار بدنش  در  محیط زندگی اش روی سنگ ریزه ها و تپه های شنی خوب استتار می کند.

.
حواس بسیار قوی گربه های شنی آنها را جزو بهترین شکارچی ها  کرده است . آنها می توانند با  قدرت شنوایی دقیق شان که بواسطه گوشهای بزرگ شان میسر می شود،  فاصله ها را بسیار دقیق محاسبه کنند .
گربه شنی

.

گربه های نر که معمولا از ماده ها درشت ترند  در ۲ سالگی بالغ می شوند . ماده ها کمی دیرتر به بلوغ می رسند. ماده ها در سوراخ درختان، شکاف  سنگ ها و سوراخ های داخل زمین یکی دو توله  به دنیا می آورند. توله ها در هنگام تولد ۲۵۰ گرم وزن دارند . گرچه تولید مثل گربه ها فصلی است ولی از قرار معلوم هیچ فصل خاصی برای تولید مثل گربه شنی وجود ندارد و گربه ماده چهار ماه بعد دوباره زایمان می کند.

.

گربه شنی نر در پرورش بچه ها نقش فعالی دارد ولی درباره رفتار آنها اطلاعات کمی در دست است .

.
گربه شنی شبگرد است و با آنکه روی زمین فعالیت می کند اما به خوبی می تواند از درخت بالا رود . گربه شنی فوق العاده درنده  خو است اما در اسارت  بسیار رام و سربه راه می شود . گربه شنی در اسارت تا ۱۸ سال عمر می کند اما طول عمر آن در طبیعت معلوم نیست .

گربه های شنی، خرگوشهای وحشی، پرندگان، مارمولک و جانوران کوچک را شکار می کنند ولی گزارش شده که  آنها گاهی بره گوسفند و بز را نیز شکار می کنند. البته طعمه های بزرگتر را اغلب جفتی شکار می کنند.

.

تخریب زیستگاه گربه شنی در آسیا  و همچنین شکار آنها به خاطر پوست شان،  موجب افت جمعیتی آن شده است .

.

مطالب مرتبط:

گربه پالاس

انواع نژاد های گربه

تاریخچه پرشین کت

 

 

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 343 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad