• Ad

چرا گربه ها خودشان را لیس می زنند؟


چرا گربه ها خودشان را لیس می زنند؟

وقتی صحبت از بهداشت فردی می شود، گربه ها تجسم تمیزی هستند. آنها بطور ذاتی خود را می آرایند: زبان خارداری که با آن می لیسند، پنجه های جلویی که آن را با بزاق مرطوب کرده و به عنوان وسیله ی شستشوی دندانه دار از آن استفاده می کنند و دندانهایی که تکه های ریز اجسام را از بدن یکدیگر خارج می کنند . باور کنید یا نه، گربه های بالغ نیمی از ساعت بیداری خود را صرف لیسیدن خود یا اعضای خانواده و دوستان خود می کنند.
.

By Barbara Pezzanite

.

.

پیدایش اولیه لیسیدن

بلافاصله پس از تولد توله ها، مادر شروع به لیسیدن آنها می کند، با این کار آنها را تمیز می کند، عمل دفع ادرار و مدفوع را در آنها تحریک می کند، آنها را بیدار می کند تا شیر بخورند و احساس خوبی به آنها می دهد. بچه گربه هادر حدود ۴ هفتگی شروع به لیسیدن خود می کنند. از ۵ هفتگی خواهر و برادر و مادرشان را می لیسند. این لیس زدن متقابل بین اعضای خانواده، allogrooming نامیده می شود و اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. این یک رفتار اجتماعی است که پیوند بین  گربه ها را محکم می کند.

لیسیدن بچه ها توسط مادر گربه

الگوهای لیس زدن

اگر به نحوه لیسیدن گربه هنگامی که صورتش را تمیز می کند،  دقت کنید، می بینید که تقریباً همیشه به یک روش این کار را می کند: اول سطح داخلی پنجه را با بزاق خیس می کند و با حرکات دایره ای دماغش (پوزه) را از عقب به جلو تمیز می کند، سپس دوباره پنجه اش را با بزاق خیس کرده و قسمت پشت گوشها، پیشانی و بالای چشمها را با حرکات مشابه تمیز می کند.

وقتی یک طرف تمیز شد همین حرکات را برای تمیز کردن سمت مقابل با دست دیگرش انجام می دهد. پس از تمیز کردن سر، به ترتیب پاهای جلو، شانه ها، پهلو، ناحیه ژنیتال و مقعد، پاهای عقب و دم را با زبان تمیز می کند. ممکن است این ترتیب گاهی فرق کند و همه  بدن الزاماً در یک نوبت تمیز نمی شود.

لیسیدن پنجه در گربه

لیسیدن مشکل دار

لیسیدن فواید بهداشتی دارد. انگل ها را دفع می کند، پوشش گربه را تمیز و نرم نگه می دارد.  تبخیر بزاق، بدن گربه را خنک می کند و غدد چسبیده به ریشه  مو را تحریک می کند تا موادی ترشح کنند که موها را ضد آب می کند. لیسیدن فواید روانی نیز دارد. گربه گاهی خود را برای پرهیز از نزاع، کم کردن ناامیدی یا کاهش حالت عصبی، می لیسد. در این حالت لیسیدن را «رفتار جایگزین» می نامند. رفتار جایگزین زمانی رخ میدهد که حیوان در یک زمان برای انجام دو یا چند رفتار مختلف و ناسازگار تحریک شده،  اما چون قادر به انجام آنها نیست، رفتار دیگری بروز می کند که با موقعیت چندان هماهنگ نیست. مثلاً طی یک زد و خورد با گربه ای دیگر گربه می ترسد و بین جنگیدن و فرار کردن مردد است. در این گیرو دار گربه تصمیم می گیرد خودش را بلیسد. لیسیدن او را آرام کرده و به او اطمینان می بخشد.

گربه لیس زدن

لیسیدن مفرط

شامل لیسیدن زیاد، گاز گرفتن، دندان دندان کردن، جویدن یا مکیدن موها یا پوست ، که بدون وجود یک دلیل طبی، نشان دهنده استرس است. علل معمول استرس در گربه ها عبارتند از: ترس، فقدان تحریک، تنهایی، وجود حیوان جدید در خانه، نقل مکان به خانه جدید، حالات عصبی ناشی از جدایی یا در بعضی موارد زود از شیر گرفتن.

زیاد لیسیدن زمانی مشکل ساز است که باعث آسیب به خود شود (کنده شدن موها یا نازک شدن پوشش بدن یا عفونت پوست). به این حالت آلوپسی روانی گفته می شود. زمانی این تشخیص مطرح می شود که هیچ علت طبی دیگری یافت نشود. در بعضی موارد لیسیدن مفرط در پاسخ به تحریک پوستی ایجاد می شود (کک، آلرژی، عفونت) اما می تواند تبدیل به یک مشکل رفتاری شود حتی زمانی که علت اولیه برطرف شود.

وقتی گربه خودش را زیاد می لیسد

تصور می شود لیسیدن از طریق کاهش دادن حالت عصبی باعث تقویت اعتماد به نفس می شود. عمل لیسیدن به کرّات تکرار می شود که به آن (stereotypies) «یکنواختی» می گویند، گاهی ظاهر می شود و گاهی از بین می رود و به میزان استرس گربه بستگی دارد.

گربه لیسیدن زیاد از حد

وقتی گربه مرا می لیسد معنی آن چیست؟

گربه ها حیواناتی اجتماعی هستند. این کار نشانه ی علاقه ی او و اعتماد آنهاست، همانطور که مادر و خواهر و برادرش را لیس می زند. علت دیگر آن مزه موادی است که روی پوست شماست، مثل نمک.

گربه لیس زدن

آیا شما باید گربه تان را با شانه یا برس نوازش کنید؟

اگر گربه از این کار لذت می برد، این کار را بکنید. این کار رابطه بین شما را تقویت می کند. با شانه کردن اگر مشکلی در پوست حیوان وجود دارد متوجه می شوید. اما اکثر گربه ها دوست ندارند با هیچ ابزاری جز اجزاء بدن خود نوازش شوند، در مورد این گربه ها بهتر است کار را به خودشان محول کنید.

تمیز کردن و آرایش کردن گربه

اگر گربه زیاد مو می ریزد یاموهای گره خورده دارد بهتر است از یک نفر آرایشگر و تمیز کننده  حرفه ای کمک بگیرید.

منبع: سایت پت فایندر ، ترجمه بیاباما

——————————————————–

مطالب مشابه:

مفهوم میومیو کردن در گربه ها

پر سروصدایی در گربه ها

هفت روش که گربه علاقه اش را به شما نشان می دهد

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,112 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad