• Ad

گرگ خاکستری


گرگ خاکستری

گرگها جزو تیره سگ سانان اند. گوشتخوارانی هستند با بدنی مناسب برای دویدن و تعقیب شکار . سر آنها دراز و گوشها نوک‌ تیز است. بیشتر آنها گودی ها و حفره‌ها را برای استراحت انتخاب میکنند و تعدادی در روی زمین برای خود لانه می‌سازند. غذای آنها بیشتر از حیوانات زنده دیگر تشکیل می‌شود. در ایران از این تیره دو جنس Canis و Vulpes وجود دارد.

.
پراکندگی گرگ در ایران از خراسان ، گرگان، آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، استان مرکزی ، اصفهان ، شیراز ، خوزستان ، سواحل جنوبی خارک ، سیستان و بلوچستان ، کرمان و مناطق ساحل شمال گزارش شده است.

.

طول بدن گرگ ها از ۱۰۰  تا ۱۶۰ سانتیمتر و دم آنها ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر است. موهای بدن گرگ، خشن و رنگ آن از خاکستری سفید تا شنی زرد تغییر می‌کند و در روی رنگ خاکستری اغلب سایه‌هایی از قرمز و سیاهی وجود دارد. گرگها بیشتر در شبها فعال بوده گاهی در ساعاتی از روز نیز دیده می‌شوند.

.
اغلب گرگ ها بطور دسته جمعی به شکار حمله می‌کنند با اینحال گهگاه بطور انفرادی یا یک جفت در حال شکار دیده می‌شوند. با اینکه غذای اصلی گرگ از گوشت و مواد حیوانی است ولی گاهی دیده شده است که مواد گیاهی را نیز می خورند. طعمه گرگها، خرگوشها ، جوندگان و پرندگان است. گرگها گاهی به گله‌های گوسفند حمله کرده و ممکن است تعداد زیادی از دامها را تلف کنند و همچنین گاهی سگهای روستاها و گله‌ها را می کشند. در زمستانها که حیوانات در بیابانها کمتر در دسترس می‌باشند، گرگها معمولا گروههایی تشکیل داده و به روستاها و اطراف شهرها روی می‌آورند و دامهای اهلی را مورد حمله قرار می‌دهند. گرگ ها بسیار درنده هستند و در هنگام حمله به سختی شکار خود را رها می‌سازند.

.

گرگها  از زیر ریشه درختان افتاده و میان تنه درختان توخالی و شکاف صخره‌ها و کوهها و جاهای پوشیده به صورت لانه و پناهگاه استفاده می‌کنند. گاهی حفره‌های کنده شده بوسیله حیوانات دیگر را اشغال کرده و آنها را تبدیل به لانه خود می‌کنند و یا در بیشه‌ زارهای انبوه و نیزارها پنهان می‌شوند.

.

گرگها زوج ثابتی دارند و یک جفت گرگ نر و ماده از هنگام جفت‌ گیری تا تولد و بزرگ شدن بچه‌ها باهم زندگی می‌کنند. دوران آبستنی گرگ ها مانند سگ ها در حدود ۲ ماه است و هر بار ۳ تا ۵ بچه به دنیا می‌آورند. بچه ها تا ۶ هفتگی از شیر مادر تغذیه می‌کنند. در سن ۳ هفتگی بچه‌ها به تدریج از لانه خارج می‌شوند. ماده در روزهای اول پس از زایش نزد بچه‌ها می‌ماند و نر برای آن غذا می‌آورد. هنگامی که بچه‌ها شروع به خوردن گوشت می‌کنند مادر در بدست آوردن غذا شرکت داشته و کم‌کم بچه‌ها را با خود به شکار می‌برد.

.

توله گرگ ها بطور مستقل جوندگان را مورد شکار قرار می‌دهند و بتدریج که رشد کرده و بزرگ می‌شوند در شکار سم‌داران شرکت می‌کنند. گرگها حیوانات بسیار باهوش و زیرکی هستند. با روشهای مختلف شکار خود را بدست می‌آورند. از مواد سمی و تله‌ها پرهیز می‌کنند. استعداد شناسایی اشخاص را دارند و بخصوص بچه‌های آنها اهلی می‌شوند.

منبع: http://daneshnameh.roshd.ir

.

مطالب دیگری را در همین سایت بخوانید:

جریمه نگهداری حیوانات وحشی

گونه های در حال انقراض حیات وحش

تعداد بازدید از این صفحه : 384 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad