• Ad

بیماری MS در میمون ها


بیماری MS در میمون ها

پژوهشگران نوعی بیماری را در میمون ها کشف کرده اند که علائمی بسیار شبیه MS در انسان دارد. محققانی که روی MS کار می کنند، مدتها بر این باور بوده اند که این بیماری میمون ها با ویروس هرپس مرتبط است. نوعی از این ویروس ممکن است در افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند به بیماری MS منجر شود.
.

.

تحقیقات روی ” ام اس” در میمونها می تواند نقطه عطفی برای توسعه درمان این بیماری ، و یا حتی روشی برای جلوگیری از بروز MS  در انسان باشد.

.
قبل از یافته های محققان دانشگاه علوم بهداشتی اورگون، محققان به مطالعه بیماری MS  در پستانداران غیر از انسان موفق نشده بودند و تنها به مطالعه بیماری که خودشان روی حیوانات ایجاد می کردند می پرداختند. این بیماری طبیعی کشف شده در میمونها، می تواند به محققان سرنخ های بسیاری در مورد علل و درمان این بیماری ارائه دهد.

.
این بیماری ، هرسال در تعداد کمی از میمونهای ژاپنی ، مشاهده می شود.  بوزینه های ژاپنی که به آنها میمونهای برفی هم می گویند،  یک گونه ی بومی ژاپن هستند که محل زندگی شان شمالی ترین و سردترین نقطه ژاپن است.  این میمونها خیلی هم با هوش هستند و همراه با انسان ها و راکون ها تنها حیواناتی هستند که می دانند غذایشان را قبل از خوردن بشویند.از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۰ ، ۵۶  میمون از نوعی بوزینه های ژاپنی درمرکز عالی تحقیقات ملی پستانداران دانشگاه علوم بهداشتی اورگان با فلجی در اندام عقبی خود، مشاهده شدند. میمون ها دچار بیماری صعب العلاج نوع انسانی بودندو اختلال در حرکت را نشان می دادند.

http://media.sacbee.com/static/weblogs/photos/images/2010/feb10/macaque_sm/macaque01.jpg

.

محققان بعد از انجام نمونه برداری از هشت تای این حیوانات و آزمایش های دیگر دریافتند  نوعی بیماری  در بوزینه های ژاپنی به نام بیماری آنسفالومیلیت  که بسیار شبیه MS در انسان عمل می کرد،  باعث فلج این حیوانات می شد. این بیماری معمولا حیوانات جوان را مبتلا می کرد ، و در هر دو جنس نر و ماده دیده می شد. از ۳۰۰ بوزینه ژاپنی، دو درصد آنها هر ساله  در آن مرکز ، به این بیماری دچار می شدند. با این کشف ، محققان MS  قادر خواهند بود تا به تلاش برای پیشگیری یا درمان این ویروس در میمون ها اقدام نمایند ، که همین ممکن است به دانشمندان کمک کند تا به پیشرفت در درمان MS در انسان نایل آیند.

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 357 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad