• Ad not found

راهنمای خرید کاسکو و طوطی ها

kasko

نکات مهم هنگام خرید کاسکو
تشخیص جوانی کاسکو
چشمان جوجه ها کمی تیره تر است و پاها و نوکشان لطیف‌تر بوده و زمختی پرنده بالغ یا پیر را ندارند.
تشخیص سلامت کاسکو- طوطی خاکستری آفریقایی
۱- فعالیت و تحرک : فعالیت کاسکو در قفس به اندازه کافی باشد و نسبت به محرک‌های محیط واکنش نشان دهد. پرنده افسرده را خریداری نکنید. طوطی های افسرده ممکن است پرهای خود را بکنند .طوطی خاکستری آفریقایی سالم سر خود را بالا نگه می‌دارد و با نشاط است. نگاه محتاطانه کاسکو نشان از هوش سرشار اوست و آموزش به این پرنده آسانتر می‌باشد.
طوطی خاکستری آفریقایی کم سن در هنگام نزدیک شدن به قفس یا گرفتن او سروصدای فراوانی ایجاد می‌کند.
کاسکو برخی زمان‌ها در روز را چرت می‌زند اما درصورتیکه بی‌حالی او به درازا کشید و تجمع مدفوع در ناحیه دمگاه او مشاهده کردید، کاسکو دچار بیماری گوارشی است
۲- به درخشندگی چشمان پرنده دقت کنید، نباید چشمانش کدر یا پرده دار باشند. تورم اطراف چشم با ملتحمه ممکن است ناشی از یک بیماری مخصوص در طوطی خاکستری به نام پستیا کوز باشد و این بیماری می‌تواند سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهد.
۳- پرهای پرنده باید پرپشت، درخشنده و نرم و تمیز باشند. برخی موارد طوطی در اثر ابتلا به بیماری کچلی که نوعی بیماری انگلی یا قارچی است به تدریج پرهای خود را از دست می‌دهد.
طوطی خاکستری آفریقایی ممکن است با منقار به طور طبیعی پرهای خود را بخاراند. اگر پرنده این کار را به طور مستمر و پیگیر و با ناراحتی انجام داد و این امر همراه با ریزش پر بود، می تواند نشانه ای از یک بیماری انگلی و یا قارچی باشد که در این صورت باید از خرید پرنده صرف نظر کرد.
۴- باید دقت کرد که انگشتهای طوطی سالم و سر جای خودشان باشند، زیرا طوطی از انگشت‌های پایش خیلی استفاده می‌کند و وجود مشکلاتی در پاهای او باعث اختلال در فعالیتش می‌گردد. درهیچ جای بدن پرنده نباید تورم و یا توده توموری دیده شود. ضعف در عضلات سینه و جناغ می‌تواند نشان دهنده یک بیماری مزمن در پرنده باشد.
۵- بینی پرنده تمیز باشد. تجمع ترشحات مخاطی، سرفه و نفس خس دار از نشانه بیماری تنفسی در پرنده است. پرنده سالم باید به صورت آرام و بسیار طبیعی تنفس کند. عطسه در طوطی معمولا هنگام تجمع مواد مخاطی در نای و حنجره اتفاق می افتد.
۶- محل دفع پرنده تمیز و بدون پوسته های اضافی یا التهاب باشد و رطوبت یا ترشحات، مدفوع آبکی در اطراف مخرج پرنده دیده نشود و پرهای اطراف مخرج نیز خشک و تمیز باشد.
۷- بالا و پایین منقار را به دقت بررسی کنید. منقار پرنده باید صاف و یکدست باشد، پوسته پوسته یا ترک خوردگی یا هر علامتی که نشانه بیماری است را جدی بگیرید.
۸- در برخی موارد پرنده بیمار اشتهای غذاخوردن ندارد. برای بررسی وضعیت تغذیه پرنده باید به ظرف غذای او دقت کنید و باقیمانده پوست وغذا در ظرف و اطراف آن می‌تواند نشان دهنده اشتهای او باشد.
۹- پرنده سالم مدفوعی غیر آبکی و با رنگهای متغییر دارد چرا که رنگ مدفوع با توجه به نوع غذای داده شده به پرنده تغییر می‌کند. اگر تغییر شکل مدفوع هیچ گونه ربطی به غذا خورده شده نداشته باشد، باید به بیماری عفونی مشکوک شوید. معمولا در بیماری عفونی مدفوع بدشکل، آبکی همراه با لخته های خون یا مخاط خواهد بود. اجزای سفید مدفوع طوطی مربوط به ادرار طوطی است، زیرا ادرار و مدفوع پرندگان هردو از طریق کلواک صورت می‌گیرد.
۱۰- از خرید پرنده زخمی یا پرنده‌ای که دچار شکستگی است، خودداری کنید

  • Ad3