• Ad not found

افتتاح نخستین مرکز پرورش سگ در افغانستان


پرورش سگ در افغانستان

نخستین مرکز فروش و ارایه‌ خدمات برای سگ در کابل گشایش یافت.

برای اولین بار، با اخذ مجوز از وزارت صحت عامه و کار و امور اجتماعی افغانستان، مرکز خدمات سگ های آلمانی در آبان ۹۶ در کابل  فعالیت خود را آغاز کرد.

فعالیت این مرکز در زمینه نسل کشی و پرورش، تهیه مواد غذایی و  تامین سلامت، کدگذاری سگ ها، تربیت و آموزش، واکسیناسیون، تشخیص امراض و  درمان سگ های ژرمن است.

از سگ های تربیت شده این مرکز، برای تمام نهادهای امنیتی، وزارتخانه ها و کاخ ریاست جمهوری استفاده خواهد شد و تلاش می شود مراکز فروش و ارایه خدمات این نوع سگ ها در دیگر ولایت های افغانستان نیز دایر شود.

ژرمن شپرد یا سگ گله آلمانی ، سگی همه کاره و یکی از با هوش‌ترین نژاد سگ‌ها در جهان است  که از آن برای کارهای مختلف از جمله گله‌داری، نگهبانی، راهنمایی نابینایان، نگهداری خانه‌ها و جستجو و نجات انسان ها استفاده می‌شود.

مرکز پرورش ژرمن در افغانستان

مرکز ارائه خدمات به سگ‌ها، با سرمایه‌گذاری شش بازرگان ایجاد شده است و تمامی امکانات را از بیرون کشور فراهم کرده‌اند.

این مرکز علاوه بر فروش سگ‌های مخصوص، خدمات دامپزشکی و غذایی استاندارد نیز ارائه می‌کند. این مرکز ۱۱ دام پزشک دارد و هرگاه سگی بیمار می‌شود دام پزشکان به محل اعزام می‌شوند و آن سگ را معالجه می کنند.

انواع جراحی سگ ها در این مرکز انجام می‌شود و داروهایی برای درمان انواع بیماری‌های حیوانی نیز در این مرکز فراهم است.

.

در حال حاضر هر قلاده سگ پرورش یافته وارداتی از خارج به افغانستان بین ۶۰ الی ۱۰۰ هزار دلار  خریداری میشود و هر توله سگ وارداتی سه هزار و پانصد دلار خریداری میشود و هزینه انتقال ان به افغانستان نیز حدود چهار هزار دلار است.

مرکز خدمات سگ‌های ژرمن شپر در افغانستان ، سگ‌ها را مدت ۱۸ ماه پرورش میدهد و بعد از آن بین ۲۰ الی ۷۰ هزار دلار به فروش میرساند.

منبع: شبکه اطلاع رسانی افغان