• Ad not found

خرید و فروش جانوران وحشی جرم است


خريد و فروش حيوانات خانگي مشكلي نيست ولي از خريد و فروش حيواناتي كه زندگي وحشي دارند خودداري كنيد.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به خرید و فروش لاک‌پشت و مار در سطح شهر زنجان گفت: عرضه جانوران وحشی جرم بوده و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

امین نجات در گفت‌وگو با خبرنگار بخش محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: طبق قانون صید، نگهداری، حمل، عرضه و فروش حیوانات وحشی جرم تلقی شده و مسوولیت مدنی دارد و متخلفان به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شوند.
وی به عرضه لاک‌پشت و مار در روزهای پایانی سال از سوی فروشندگان و استقبال خانواده‌ها از این حیوانات اشاره کرد و افزود: شکار و خرید این گونه حیوانات، مسوولیت مدنی و کیفری دارد و فرد متخلف به جز مجازات، باید خسارت نیز پرداخت کند.
وی حضور گشت‌های سیار را از اقدامات پیشگیرانه این اداره کل جهت مقابله با خرید و فروش حیوانات وحشی عنوان و خاطرنشان کرد: طی روزهای گذشته در این زمینه موردی به سازمان گزارش نشده است، اما نظارت‌های مستمری بر مراکز خرید و فروش ماهی انجام می‌شود و در صورت مشاهده پرونده قضایی در این رابطه تشکیل خواهد شد.

به گزارش گروه خبری فارمنا و به نقل از ایسنا، نجات با بیان این که هیچ تفاوتی میان شکار آهو با خرید و فروش حیواناتی همچون لاک‌پشت در میزان جرم وجود ندارد، در ادامه با اشاره به تشکیل پرونده‌ای مبنی بر شکار سه راس آهوی دشت سهرین در هفته های گذشته، گفت:  شماره تلفن  ۵۲۳۲۰۰۵ بخش نظارت و بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست آماده دریافت هر گونه اطلاعات مردمی است. در سال جاری پرونده‌های زیادی در رابطه با شکار غیرمجاز در استان رسیدگی شده است که آخرین مورد، مربوط به شکار سه راس آهو بود که شکارچیان شناسایی، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.