• Ad not found

قانون شکار پرندگان


شکار پرندگان

از قانون شكار فقط شنيده ايم كه شكار بدون مجوز خلاف قانون است و كمتر در رابطه با انواع شكار ها از جمله پرندگان اطلاع رساني شده است،

بسیاری فکر می‌کنند شکار پرندگانی چون گنجشک قانونی است و نیاز به مجوز قانونی ندارد. در حالی که پروانه شکار پرندگان فقط  به تفنگ‌های ساچمه زنی تعلق می گیرد. فصل شکار پرندگان وحشی به طور کلی از اول شهریور ماه شروع و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد. البته این فاصله زمانی برای پرندگان مختلف متفاوت است، برای مثال شکار کبک و کبک چیل و تیهو از اول مهر ماه تا پانزدهم بهمن ماه مجاز است  یا شکار انواع اردک ، مرغابی، غاز، با قرقره از پانزدهم شهریور تا پایان اسفند ماه امکان پذیر خواهد بود.   همچنین هر شکارچی بعد از اخذ پروانه شکار مجاز است در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه هر هفته به شکار پرندگان وحشی غیر حمایت شده  برود. هر شکارچی مجاز است در هر مسافرت شکار حد اکثر تعداد ۶ قطعه از پرندگان قابل شکار مجاز را شکار کرده و به همراه داشته باشد. مشروط  بر آنکه  تعداد غاز در مجموع از دو قطعه و تعداد کبک از ۵ قطعه و تعداد تیهو و کبک چیل از ۲ قطعه تجاوز نکند.

شکار انواع پرندگان نیازمند مجوز قانونی است و درفصل شکار باید انجام شود.  سال گذشته استان البرز برای شکار گنجشک  مجوز فروخت.  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج، فردین حکیمی، در گفت‌ وگویی  اعلام کرد که در استان البرز با  پرداخت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان مجوز شکار گنجشک و سار صادر می‌شود. فردین حکیمی گفته بود: فصل مجاز شکار این پرندگان و مدت اعتبار پروانه از تاریخ صدور تا پایان بهمن ماه ۹۲است و روزهای مجاز برای شکار سه روز آخر هفته یعنی روزهای چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه تعیین شده است. بهای هر پروانه شکار یک میلیون و۲۰۰ هزار ریال است. شکارچیان گنجشک تنها مجاز به صید دو گونه گنجشک خانگی و گنجشک سینه سیاه هستند و صید سایر گونه ها ممنوع بوده و مشمول پرداخت ضرر و زیان خواهد بود.

علی مشهدی ، عضو هیات علمی دانشگاه قم  نیز در گفت‌وگو با«قانون»خاطرنشان کرد: در قانون، شکار برخی از گونه‌ها ممنوع شده است و هدف قانون شکار و صید، محافظت از گونه‌های در معرض خطر و جلوگیری از انقراض گونه‌هایی است که در معرض نابودی قرار دارند. البته باید گفت تمامی گنجشک‌سانان حفاظت شده نیستند و در مورد شکار آن‌ها محدودیتی اعمال نشده است.   طبق لیستی که کنوانسیون سایتس ارائه کرده و ایران هم عضو آن است، برخی از گونه‌های گنجشک‌سان نیز حفاظت شده هستند و شکار آن‌ها ممنوع است.  این حقوقدان ادامه داد: یکی از تکالیف ماموران حفاظت از محیط زیست نظارت بر کسانی است که وارد قلمروی محیط زیست می‌شوند.  این محدودیت‌ها، زمانی، مکانی و نوعی هستند که قانونگذار برای شکار پیش‌بینی کرده است. محدودیت مکانی به معنای آن است که در هر مکانی نمی‌توان مبادرت به شکار کرد مثلا در مناطق حفاظت شده یا پارک ملی .  محدودیت زمانی یعنی، در زمان‌های خاصی که حیوانات زاد و ولد  یا  تخم‌ریزی می‌کنند شکار ممنوع است و محدودیت نوعی هم که گونه‌خاصی از حیوانات را نمی‌توان شکار کرد یا روش خاصی از شکار را نمی‌توان انجام داد مانند تور انداختن یا روش‌هایی که قانونگذار ممنوع کرده، مانند صید با باروت، شکار از طریق انفجار یا روش‌هایی که در شب به‌صورت سنتی اقدام  صورت می‌گیرد.

منبع: سایت تابناک

—————————————————————————————————————————————–

برچسبها: شکار پرندگان، شکار حیوانات، تفنگ شکاری، حیوانات محافظت شده

فروش گربه فروش سگخرید گربه