• Ad not found

قانون شکار پرندگان


شکار پرندگان

از قانون شكار فقط شنيده ايم كه شكار بدون مجوز خلاف قانون است و كمتر در رابطه با انواع شكار ها از جمله پرندگان اطلاع رساني شده است،

بسياري فكر مي‌كنند شكار پرندگاني چون گنجشك قانوني است و نياز به مجوز قانوني ندارد. در حالي كه پروانه شکار پرندگان فقط  به تفنگ‌های ساچمه زنی تعلق می گيرد. فصل شکار پرندگان وحشی به طور کلی از اول شهريور ماه شروع و تا پايان اسفند ماه ادامه دارد. البته اين فاصله زمانی برای پرندگان مختلف متفاوت است، براي مثال شکار کبک و کبک چيل و تيهو از اول مهر ماه تا پانزدهم بهمن ماه مجاز است  يا شکار انواع اردک ، مرغابی، غاز، با قرقره از پانزدهم شهريور تا پايان اسفند ماه امكان پذير خواهد بود.   همچنين هر شکارچی بعد از اخذ پروانه شکار مجاز است در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه هر هفته به شکار پرندگان وحشی غير حمايت شده  برود. هر شکارچی مجاز است در هر مسافرت شکار حد اکثر تعداد ۶ قطعه از پرندگان قابل شکار مجاز را شکار كرده و به همراه داشته باشد. مشروط  بر آنکه  تعداد غاز در مجموع از دو قطعه و تعداد کبک از ۵ قطعه و تعداد تيهو و کبک چيل از ۲ قطعه تجاوز نكند.

شكار انواع پرندگان نيازمند مجوز قانوني است و درفصل شكار بايد انجام شود.  سال گذشته استان البرز براي شكار گنجشك  مجوز فروخت.  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج، فردین حکیمی، در گفت‌ وگويي  اعلام كرد كه در استان البرز با  پرداخت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان مجوز شكار گنجشك و سار صادر مي‌شود. فردین حکیمی گفته بود: فصل مجاز شکار این پرندگان و مدت اعتبار پروانه از تاریخ صدور تا پایان بهمن ماه 92است و روزهای مجاز برای شکار سه روز آخر هفته یعنی روزهای چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه تعیین شده است. بهای هر پروانه شکار یک میلیون و۲۰۰ هزار ریال است. شکارچیان گنجشک تنها مجاز به صید دو گونه گنجشک خانگی و گنجشک سینه سیاه هستند و صید سایر گونه ها ممنوع بوده و مشمول پرداخت ضرر و زیان خواهد بود.

علي مشهدي ، عضو هيات علمي دانشگاه قم  نيز در گفت‌وگو با«قانون»خاطرنشان كرد: در قانون، شكار برخي از گونه‌ها ممنوع شده است و هدف قانون شكار و صيد، محافظت از گونه‌هاي در معرض خطر و جلوگيري از انقراض گونه‌هايي است كه در معرض نابودي قرار دارند. البته بايد گفت تمامي گنجشك‌سانان حفاظت شده نيستند و در مورد شكار آن‌ها محدوديتي اعمال نشده است.   طبق ليستي كه کنوانسیون سايتس ارائه كرده و ايران هم عضو آن است، برخي از گونه‌هاي گنجشك‌سان نيز حفاظت شده هستند و شكار آن‌ها ممنوع است.  اين حقوقدان ادامه داد: يكي از تكاليف ماموران حفاظت از محيط زيست نظارت بر كساني است كه وارد قلمروی محيط زيست مي‌شوند.  اين محدوديت‌ها، زماني، مكاني و نوعي هستند كه قانونگذار براي شكار پيش‌بيني كرده است. محدوديت مكاني به معناي آن است كه در هر مكاني نمي‌توان مبادرت به شكار كرد مثلا در مناطق حفاظت شده يا پارك ملي .  محدوديت زماني یعنی، در زمان‌هاي خاصي كه حيوانات زاد و ولد  يا  تخم‌ريزي مي‌كنند شكار ممنوع است و محدوديت نوعي هم كه گونه‌خاصي از حيوانات را نمي‌توان شكار كرد يا روش خاصي از شكار را نمي‌توان انجام داد مانند تور انداختن يا روش‌هايي كه قانونگذار ممنوع كرده، مانند صيد با باروت، شكار از طريق انفجار يا روش‌هايي كه در شب به‌صورت سنتي اقدام  صورت مي‌گيرد.

منبع: سایت تابناک

—————————————————————————————————————————————–

برچسبها: شکار پرندگان، شکار حیوانات، تفنگ شکاری، حیوانات محافظت شده

فروش گربه فروش سگخرید گربه