• Ad not found

نگهداری حیوانات نیازمند مجوز


نگهداری و خرید فروش حیوانات فاقد مجوز شامل جریمه حبس تا ۶ ماه و پرداخت جرایم نقدی است

اگر شما به حیوان خاصی علاقه دارید ولی جزو گونه های حفاظ است، برای دریافت مجوز و تعیین صلاحیت به سازمان محیط زیست شهر یا استان خود مراجعه فرمایید . دوستانی که تمایل به نگهداری حیوانات وحشی مانند شیر و پلنگ و ببر و مار و آهو و امثال اینها دارند توجه کنند که برای اطلاع از نگهداری آنها و یا داشتن باغ وحش شخصی باید سازمان محیط زیست . دفتر محافظت از صید و شکار تماس بگیرند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کرج می گوید بر اساس قانون هرگونه نگهداری و خرید و فروش حیوانات وحشی بدون اخذ مجوز ممنوع است. او گفت که  نگهداری از حیوانات در ایران دارای قواعد و قوانینی است که با توجه به  ضرورت حراست و حفاظت از محیط زیست  تدوین و تصویب شده و یکی از این برنامه‌های ما  نظارت بر عملکرد فروشندگان حیوانات به ویژه حیوانات وحشی است و به صورت مرتب بازدید‌هایی از فروشگاه‌های مجاز داریم و ما بر برخورد جدی و قانونی با فروشندگان غیرمجاز حیوانات  خواهیم داشت.

.

مهندس حکیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست کرج  اظهار داشت: با عنایت به اینکه هر ساله در ایام پایانی سال و فرارسیدن نوروز عده ای از افراد فرصت طلب و سود جو اقدام به نگهداری و خرید و فروش غیر مجاز برخی از حیوانات وحشی نظیر سمندر، لاک پشت، مار، تمساح و غیره می نمایند و این امر بر خلاف ماده های ۷ و ۱۰ قانون شکار و صید می باشد لذا به کلیه متصدیان پرنده فروشی ها و مراکز نگهداری و خرید و فروش حیوانات و یا افرادی که به صورت سیار مبادرت به خرید و فروش حیوانات می نمایند هشدار داده می شود از هر گونه عرضه و فروش و نگهداری گونه های جانوری امتناع کنند.  بدیهی است در صورت مشاهده چنین مواردی، ضمن ضبط این حیوانات توسط بازرسان و مامورین یگان حفاظت ، با افراد خاطی بر اساس قوانین و مقررات برخورد خواهد شد.
حکیمی  از کلیه هموطنان گرامی تقاضا کرده  در صورت مشاهده چنین مواردی، با شماره تلفن های ۳۲۵۰۴۹۶۲ و ۳۲۵۰۴۹۰۵ تماس حاصل نمایند.

.

همچنین مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست ، حسین محمدی در گفت‌ وگو با فارس اظهار داشت: با بیان اینکه نگهداری هر گونه جانوری بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست جرم تلقی می‌شود ، ‌در صورت مشاهده ضمن کشف و ضبط این گونه‌ها با متخلفین برخورد جدی می‌شود . وی  افزود: در زمینه نگهداری حیوانات اهلی مثل سگ و گربه به صورت مجاز یا غیر مجاز سازمان محیط زیست مسئولیتی ندارد  اما در رابطه با چگونگی نگهداری حیوانات وحشی سازمان حفاظت محیط زیست وظایف و مسئولیت‌هایی را بر عهده دارد و  با نگهداری بدون مجوز از محیط زیست هر گونه جانور وحشی توسط اشخاص برخورد می کند.
.
وی گفت: شرایط و ضوابط و معیارهای مربوط به متقاضیان و فضاهای نگهداری جانوران وحشی در باغ های وحش و سایر مراکز تکثیر و نگهداری از جانوران وحشی متناسب با هرگونه‌ حیوان،  تهیه و دراختیار این متقاضیان و مراکز قرار گرفته و آنها مکلفند این ضوابط و معیارها را رعایت کنند، برای رعایت نکات بهداشتی، تغذیه و غیره نیز دستورالعملی با مشارکت و همکاری سازمان دامپزشکی در حین آماده شدن است. بر همین اساس هر شخص حقیقی و حقوقی که متقاضی تکثیر و نگهداری جانوران وحشی باشد باید این اصول و معیارها را رعایت کنند و افراد برای تهیه این گونه‌ها نباید از مراکز غیرمجاز خرید کنند بلکه  این گونه‌های جانوری باید با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین دارا بودن شناسنامه زیست محیطی تامین ونگهداری شوند.
.
 به گفته محمدی احتمالا گونه‌هایی که بدون مجوز محیط زیست نگهداری می‌شوند،  توسط افراد از طبیعت زنده‌ گیری شده‌اند و حیوانی که از طبیعت زنده گیری شود دیگر قابل برگشت به طبیعت نخواهد بود و حیوان تلف شده تلقی می‌گردد لذا برحسب مقررات محیط زیست مشمول ضرر و زیان می‌گردد. همچنین ممکن است این گونه‌های جانوری به صورت قاچاق وارد شده  باشند که در این صورت نیز نگهداری آن‌ها غیرقانونی و جرم محسوب می‌شود.
.
 وی یادآور شد: در ایام نوروز برخی از سودجویان از شرایط موجود و خرید و فروش ماهیان قرمز و همچنین از سنت‌های رایج در میان مردم سوء استفاده می‌کنند بطوریکه در کنار ماهی‌های قرمز اقدام به فروش مار آبی، لاک پشت و نیز سمندر می‌کنند. به مردم توصیه می‌کنیم که نگهداری این گونه‌های نادر جانوری جرم است و در این میان به فروشندگان هشدار می‌دهیم که نسبت به خرید و فروش این دسته از حیوانات و جانوران جدا خودداری کنند.
.
.
جریمه های خرید و فروش و نگهداری برخی حیوانات وحشی به قرار زیر است:
آهو . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .             ۲ میلیون تومان
گوزن زرد ایرانی   . . . . . . . . .                ۵ میلیون تومان
گربه شنی و گربه پالاس  . . . . . . .             ۳ میلیون تومان
قوچ و میش، کل و بز وحشی  . . . .             ۲ میلیون تومان
سنجاب . . . . . . . . .  . . . . . . . . .           ۳/۵ میلیون تومان
انواع لاکپشت ها  . . . . . . . . . . . . .          از ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان
انواع سمندر . . . . . . . . . . . . . . .             از ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان
انواع مارها  . . . . . . . . . . . . .                 از ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان
انواع مارمولک . . . . . . . . . . .                 ۱۰۰ هزار تومان
انواع قوش و قرقی و شاهین و بالابان            از ۵ تا ۲۰ میلیون
انواع عقاب . . . . . . . . . . . . . . .              ۱/۵ میلیون
قرقاول  . . . . . . . . . . . . . . . . .               ۴۰۰ هزار تومان
مرغابی وحشی   . . . . . . . . . . .                ۸۰ هزار تومان
 تمساح پوزه کوتاه  . . . . . . . . . .                ۱۰ میلیون تومان
 انواع قو و فلامینگو . . . . . . . . . .               ۶۰۰ هزار تومان