• Ad not found

ورود به پارک ملی دریاچه ارومیه ممنوع


پارک ملی دریاچه ارومیه

طبق گفته مدیر پارک ملی دریاچه ارومیه به علت وجود حیوانات وحشی در حوزه استحفاظی پارک ملی دریاچه ارومیه، هر گونه تردد در پارک ملی دریاچه ارومیه ممنوع شده است.

.


پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت بیش از ۴۶۰ هزارهکتار یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است که با بحران کم آبی و خشکیدگی دست و پنجه نرم می کند.

.

با وجود اینکه بستر محدوده دریاچه ارومیه بعلت خشک شدن  امکان تردد دارد، تردد در این پارک امنیت و حفاظت منطقه و حیات وحش را تهدید می کند.

بر طبق گفته مدیر این پارک ، ماموران یگان حفاظت پارک ملی دریاچه ارومیه به محض مشاهده تخلف، با فرد خاطی به عنوان تهدید کننده امنیت محیط زیست برخورد نموده و برای او تشکیل پرونده قضائی خواهند داد.

.
آقای شیر پنجه از مردم خواست ضمن همکاری لازم با ماموران یگان حفاظت پارک ملی دریاچه ارومیه هر گونه تعارض انسانی و غیره در داخل حریم پارک ملی دریاچه ارومیه را از طریق شماره تلفن ۰۹۱۴۳۴۱۳۲۹۶  به اداره یگان پارک ملی دریاچه ارومیه اطلاع دهند

.

پارک ملی دریاچه ارومیه یکی از مناطق حفاظت شده کشور است که به دلیل بهره مندی از شرایط خاص طبیعی و شرایط زیستی مناسب برای انواع بسیاری از پرندگان و وحوش ،به عنوان یکی از پارکهای ملی با ارزش کشور و حتی جهان به شمار می رود. جزایر و سواحل دریاچه به علت داشتن شرایط آب و هوایی و طبیعی مطلوب، زیستگاه گونه های متنوعی از پستانداران، پرندگان مهاجر و بومی و دوزیستان است که از نظر علمی ، تحقیقاتی و اقتصادی اهمیت فراوانی دارند.

.

از ویژگی های مهم این دریاچه وجود دو نوع محیط زیست آبی و خاکی است. در محیط آبی، جلبک و نوعی سخت پوست (آرتیمیا) زندگی می کنند. این سخت پوست غذای پرندگانی است که در جزایر دریاچه اورمیه تخم گذاری و زندگی می کنند.

.

مهمترین جزایر دریاچه ارومیه عبارتند از :

جزیره قویون داغی ( کبودان): این جزیره یکی‌ از بزرگترین‌ جزایر دریاچه‌ ارومیه است ‌که‌ به دلیل محیط زیستی مناسب برای زندگی قوچ و میش و گوزن زرد از اهمیت زیادی برخوردار است.

جزیره اشک داغی:‌ یکی‌ از زیستگاههای‌ پرندگان‌ بومی‌ و مهاجر از جمله‌ فلامینگو و تنجه‌ به‌ حساب‌ می‌آید و گوزن‌ زرد ایرانی‌ که‌ یکی‌ از نادرترین‌ گوزن‌های‌ جهان‌ است‌ در آن‌ زندگی‌ می‌کند.

جزیره اسپیر : این‌ جزیره‌ هر سال پذیرای‌ پرندگان مهاجر مثل فلامینگو ها، پلیکان‌ها  و غازها است.

جزیره آرزو : این جزیره نیمه جنگلی است و  پذیرای پرندگان مهاجر است. طبیعت بکر و دست نخورده آن یکی از جاذبه های این جزیره می باشد.

جزایر نه گانه یا دوقوزلار: که به سبب زاد ولد گونه های مختلف پرندگان به ویژه فلامینگو دارای اهمیت خاصی می باشند.

.