• Ad not found

گنجشک خورون تبعات قضایی دارد


گنجشک خوردن

اتفاقي اسفناك براي محيط زيست ايران كه واكنش‌هاي منفي را در فضاي مجازي در پي داشته است.
خانم هنرپيشه به همراه عكسي از به سيخ كشيدن چندين گنجشك استاتوس گذاشته است: گنجشک خوري با دوستان!
.

سایت تابناک در اردیبهشت ۹۳ نوشت: وضعیت نابسامان محیط زیست امروز ایران به خصوص حیات وحش بر کسی پوشیده نیست. در این شرایط  وانفسای  گسترش شکار غیر مجاز، خشونت علیه حیوانات، باید شاهد تبلیغ شکار پرندگان از سوی هنرمندان و بازیگران هم باشیم!
فارغ از اینکه شکار گنجشک به تصویر کشیده شده مطابق قوانین محیط زیست بوده یا خیر؟ نشریه قانون در این گزارش به بررسی قوانین شکار پرندگان و نظر فقه و شرع در رابطه با شکار برای تفریح پرداخته است.

پیمان حاج محمود عطار، حقوقدان با انتقاد  از شکار بی رویه  در کشور توضیح داد: طبق نظر فقها ،  شکار جانداران اعم از حلال گوشت یا حرام گوشت به قصد تفریح و سرگرمی دارای اشکال شرعی است.این وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «قانون» تاکید کرد: عموم  فقها اتفاق نظر دارند که شکار و صید در مناطق آزاد باید به قصد رفع نیاز شکارچی باشد. شکارچی فقط برای رفع حاجت خود و خانواده اش می‌تواند اقدام به شکار و صید کند. همچنین طبق قانون، شکار حیوانات و حتی استفاده از اسلحه نیازمند دریافت پروانه شکار و صید است. شکار حیوانات وپرندگان و صید انواع ماهی‌ها باید با مجوز انجام شود  و کسی‌ که  بدون پروانه شکار  اقدام به شکار کند باید مورد تعقیب کیفری و مجازات کیفری قرار گیرد.  این‌حقوقدان با انتقاد از عمل هنرپیشه خانمی که با افتخار از مراسم گنجشک‌ خوری با دوستانش یاد‌ می‌کند، گفت: از لحاظ اخلاقی این رفتار نه‌ تنها درست نبوده که از لحاظ قانونی هم باید مشخص شود گنجشک‌ها چگونه و  تحت چه شرایطی شکار شده‌اند.عطار توضیح داد: هنرمندان  به عنوان سرلوحه مهربانی، عطوفت و بخشش در جامعه شناخته می‌شوند و در نمونه اخیر تعدادی از هنرمندان نام آور و پیشکسوت برای جلب رضایت از اولیای دم  یکی از محیط‌بانان محکوم به قصاص اقدام کردند و در نهایت او مورد بخشش و عفو اولیای دم قرار گرفت.

از قانون شکار فقط شنیده ایم که شکار بدون مجوز خلاف قانون است و کمتر در رابطه با انواع شکار ها از جمله پرندگان اطلاع رسانی شده است، بسیاری فکر می‌کنند شکار پرندگانی چون گنجشک قانونی است و نیاز به مجوز قانونی ندارد. درحالیکه شکار انواع پرندگان نیازمند مجوز قانونی است و درفصل شکار باید انجام شود. هنوز از خاطر نبرده‌ایم که سال گذشته استان البرز برای شکار گنجشک مجوز فروشی کرد و به گفته شاهدان عینی تعداد گنجشک ها در اواخر سال گذشته به شدت کاهش یافت. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج در گفت‌وگو یی اعلام کرد که در استان البرزبا پرداخت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان مجوز شکار گنجشک و سار صادر می‌شود. این خبر دارای دو نکته بود اول اینکه برای شکار گنجشک هم باید مجوز داشت و دوم اینکه مجوز شکار برای استفاده از تور است نه تفنگ.

علی مشهدی، عضو هیات علمی دانشگاه قم،  در زمینه شکار حیوانات گفت:  در قانون، شکار برخی از گونه‌ها ممنوع شده است و هدف قانون شکار و صید، محافظت از گونه‌های در معرض خطر و جلوگیری از انقراض گونه‌هایی است که در معرض نابودی قرار دارند. البته باید گفت تمامی گنجشک‌سانان حفاظت شده نیستند و در مورد شکار آن‌ها محدودیتی اعمال نشده است.  او در گفت‌وگو با«قانون» خاطرنشان کرد: طبق لیستی که کنوانسیون سایتس ارائه کرده و ایران هم عضو آن است، برخی از گونه‌های گنجشک‌سان نیز حفاظت شده هستند و شکار آن‌ها ممنوع است.  این حقوقدان ادامه داد: یکی از تکالیف ماموران حفاظت از محیط زیست نظارت بر کسانی است که وارد قلمروی محیط زیست می‌شوند.

وی ادامه داد: محدودیت زمانی یعنی، در زمان‌های خاصی که حیوانات زادو ولد یا تخم‌ریزی می‌کنند شکار ممنوع است و محدودیت نوعی هم که گونه‌خاصی از حیوانات را نمی‌توان شکار کرد یا روش خاصی از شکار را نمی‌توان انجام داد مانند تور انداختن یا روش‌هایی که قانونگذار ممنوع کرده، مانند صید با باروت، شکار از طریق انفجار یا روش‌هایی که در شب به‌صورت سنتی اقدام  صورت می‌گیرد.

براساس این گزارش اگر اقدام این هنرپیشه مطابق قانون نبوده باشد و اگر بدون مجوز شکار وحمل اسلحه این اتفاق افتاده باشد   حداقل مجازات او و دوستانش طبق قانون به ازای ۳۰ قطعه گنجشک که در تصویر دیده می شود باید جریمه نقدی پرداخت شود. شاید مبالغ جزای نقدی خیلی چشمگیر نباشد اما رسیدگی به تخلفات می تواند مهم‌ترین عامل در بازدارندگی از تکرار جرائم باشد.اگر هم مطابق قانون که البته الان فصل شکار نیست اقدام شده باشد مطابق فقه و شرع شکار  برای تفریح  نهی شده است.

منبع: سایت تابناک

فروش گربه فروش سگخرید گربه

——————————————————————————————————————————————-

برچسبها: شکار، شکارگنجشک، شکار پرندگان ، تفنگ ، قانون شکار ، شکار حیوانات