• Ad

خطر انقراض نسل سوسمار دم تیغی


یوپت upet

سوسمار دم تیغی که بعنوان یک مارمولک بومی ایران چندی پیش بعد از مدتها در کویر کرمان مشاهده شد به دلیل خشکسالی و تغییرات اقلیمی در خطر جدی انقراض است.

اسما محمودی خبرنگار مهر در گزارش خودش اشاره کرده است که هیچ اطلاعاتی در خصوص تعداد سوسمار دم تیغی ،  این جانور ماقبل تاریخ  در دشت کرمان، در دسترس نیست و آخرین بار چند سال قبل توسط یک محقق کرمانی در دشت  ریگان مشاهده شده است.

.

سوسمار دم تیغی ، حدود ۱۴۰  سال پیش توسط یک محقق غربی در خراسان جنوبی مشاهده شد.  بر خلاف ظاهر ترسناکش این حیوان کاملا  بی آزار است که از گیاهان بیابانی و حشرات تغذیه می کند و نمی تواند خطری برای انسان و جوامع محلی به همراه داشته باشد.

.

رنگ بخش هایی از بدن این حیوان نارنجی است و دم این حیوان با خوارهای  محکمی  پوشیده شده است و در زمان بروز خطر از دمش مانند یک  سلاح استفاده می کند.  گونه هایی از این حیوان در افغانستان، پاکستان و هندوستان مشاهده  شده اما گونه ایرانی منحصر به فرد بوده و به عنوان سوسمار خاردار ایرانی شناخته می شود که  حداکثر به ۶۰ سانتیمتر می رسد .

سوسمار دم تیغی

.

با این حال این حیوان جدیدا و صورت رسمی دیده  نشده است و گمان می رود شرایط سخت آب و هوایی شرق کرمان بعلت خشکسالی های اخیر تغییر جدی در محیط زیست این جانور بوجود آورده باشد بطوریکه ادامه حیاط را برای این حیوان سخت کرده باشد.

.
این حیوان از حشرات و گیاهان منطقه استفاده می کند و حتی پس از بلوغ  دست از حشره خواری نیز برمی دارد و فقط از گیاهان بیابانی تغذیه می کند. به دلیل خشکسالی بسیاری از پوشش گیاهی در دشت کرمان که محل زیست حشرات هم هست،  درحال از بین رفتن است.همچنین  تغییرات اقلیمی و دخالتهای انسانی هر ساله  از وسعت  مناطق زیست این جانوران می کاهد و این روند همچنان ادامه دارد.

.

 مقامات اجرایی شهرستان ریگان  در میان سکوت سازمان محیط زیست نسبت به انقراض سوسمار دم تیغی هشدار می دهند و خواستار حمایت محیط زیست از این حیوان هستند. محمد زیبارو، فعال زیست محیطی در گفتگو با پایگاه مهر اظهارداشت: کرمان دارای گونه هایی منحصر به فرد از جمله یوزپلنگ، پلنگ، خرس سیاه آسیایی و خرس یقه دار و کارکال است که بارها خبرهایی در خصوص تهدید محیط زندگی این حیوانات و یا شکار آنها منتشر شده است و یکی از این گونه ها  سوسمار دم تیغی است که بعد از گذشت بیش از صد سال به صورت رسمی دیده و ثبت شده است.

.امین باقری، فرماندار ریگان  نیز در گفتگو با مهر بیان کرد: سوسمار دم تیغی در سالهای اخیر تنها در ریگان مشاهده شده  و این امر نشان می دهد عرصه های بیابانی ریگان مکان مناسبی برای زندگی و ادامه حیات این حیوان است و به همین دلیل می خواهیم این مناطق به عنوان مناطق حفاظت شده برای ادامه زندگی این جانور معرفی شود. بیابان های ریگان بهترین محل برای لانه سازی این جانور است و از مردم می خواهیم در صورت مشاهده این حیوان به آن آسیب نرسانند.

منبع: اسما محمودی  mehrnews

فروش سگ | فروش گربه