• Ad

خرم آباد و نگهداری از پرندگان زینتی


مرکز استان لرستان در فاصله 480 کیلومتری جنوب غربی تهران و در میان دره خوش آب وهوا با درختان انبوه و جویبارهای پر آب واقع شده است .

خرم آباد دارای آب و هوای معتدل و چهار فصل است، و به این خاطر می توان در همه ماههای آن به جفت گیری و تکثیر و پرورش پرنده پرداخت. بیشترین نوع پرندگانی که در خرم آباد تکثیر و پرورش می شود قناری های :رسمی، خوش آواز، رنگی و زینتی می باشد.
پرورش و تکثیر پرنده در خرم آباد به چند دسته تقسیم می شود که سه دسته از آنها رایج تر می باشد.
۱) تکثیر و پرورش قناریها ی قرمزبا رنگ طبیعی
۲) تکثیر وپرورش قناریهای خوش آواز با صدای کوتاه و غور(مسکوئی)
۳) پرورش وجفت گیری سهره نر با قناری ماده که علاقه مندان بسیاری در خرم آباد دارد.
در سالهای اخیر تمایلات قشر های مختلف ، از جمله بازنشستگان ارگانهای مختلف ، معلمین، افراد نظامی و غیره علاقه بسیاری به پرورش و نگهداری قناری نشان داده اند . دلیل اول به خاطر علاقه و دوم به عنوان تفریح سالم و دلیل سوم درآمد بسیار خوب این شغل می باشد.
قناریهای قرمز در خرم آباد به رنگ طبیعی و بدون مواد رنگی پرورش و تکثیر می شوند.این قناریها بسیار زیبا، قوی و با جوجه دهی بالا می باشند.
قناریهای رسمی بلند:
مدتی است در خرم آباد به پرورش و تکثیر قناری رسمی بلند می پردازند، که از خصوصیات قابل توجه می توان به قد کشیده و بلند این پرنده اشاره نمود.
قناریهای غور آرام خوان (مسکوئی)
علاقه مندان این نوع قناری از صدای زیبای این پرنده بسیار لذت می برند که خصوصیت صدائی زیبا و طولانی و کشیده این نوع قناری باعث علاقه بیشتر می شود.
همچنین آموزش سهره های وحشی در خرم آباد بسیار متداول و قدیمی است.افرادی که به این کار مشغولند بسیار حرفه ای و حساس به نوع خواندن سهره می باشند.بهترین سهره های ایران را می توان در خرم آباد پیدا کرد.
منبع: khorramabadcanary.blogfa.com