• Ad

خطر انقراض کرگدن ها توسط چینی ها


چین کرگدن ها را به سوی نابودی و انقراض می کشاند

بنا به گزارش (WWF) بنیاد جهانی حیات وحش، فقط حدود سه هزار کرگدن  سیاه در آفریقا  و تنها حدود ۲۸۰۰ از هر سه گونه  آسیایی ( سوماترا،  جاوه  و هندی ) باقی مانده است. گونه ی کرگدن جاوه در ویتنام، در ٢۵ اکتبر ٢٠١١ منقرض شده اعلام شد.

بزرگترین دلیل کاهش جمعیت کرگدن ها، ادامه تقاضا برای شاخ کرگدن در  طب سنتی چین (TCM)  است. چینی ها بر این باورند که شاخ کرگدن درمان تب، تشنج و هذیان و حتی سرطان است. چنین تقاضایی در کشورهای همسایه مثل ویتنام نیز وجود دارد و افراد برای درمان عزیزانشان به شدت ، حتی در بازار سیاه به دنبال تهیه شاخ کرگدن هستند و حاضرند قیمتهای گزافی برای آن بپردازند. هر چند هیچگونه شواهد علمی برای چنین ادعایی وجود ندارد.

بخاطر این بازار گسترده است که حتی شکارچیان از چین و ویتنام هر ساله برای شکار کرگدن راهی افریقا می شوند. کرگدن این موجود عظیم الجثه پس از کشته شدن و قطع شاخ ، استفاده دیگری ندارد و بدون مصرف رها می شود. گزارشها و مستندهای بسیاری در این مورد تهیه شده  و بنمایش در آمده است ولی تاثیر چندانی در کاهش شکار نگذاشته. در حقیقت تا وقتی که اعتقادات خرافی در بین مردم وجود دارد تقاضا برای مصرف هست و شکار هم ادامه خواهد داشت.