• Ad

قابل اجرا نبودن قانون جلوگیری از نگهداری سگ


تيترآنلاين - رييس بيمارستان دامپزشکي تهران گفت: فقط نحوه آموزش سگ در خدمات ارايه شده توسط اين حيوان موثر بوده و از روي جثه و شکل ظاهري نمي توان بين سگ ها تفکيکي قائل بود، بنابراين قانون جلوگيري از نگهداري سگ قابليت اجرايي ندارد.

به گزارش خبرنگار موج، دکتر پیام محبی رییس بیمارستان دامپزشکی تهران در نشستی خبری با اعلام این مطلب اظهار داشت: طبق طرح پیشنهادی برخی از نمایندگان، وزارت بهداشت مکلف است لیست حیوانات نجس العین و مضر را به مجلس اعلام کند.
وی افزود: سازمان دامپزشکی تنها مرجعی است که در خصوص مضر بودن حیوانات می تواند اظهار نظر کند و تعیین نجس بودن حیوانات به عهده مراجع دینی است.
محبی با تاکید بر این نکته که تدوین قوانین برای نگهداری حیوانات با لحاظ نظرات کارشناسی می تواند، برای سلامت جامعه سودمند باشد، گفت: نیروی انتظامی ۵-۴ سال قبل بدون هیچ قانون و مجوزی سگ افراد را ضبط می کرد.
وی ادامه داد: نامه های مختلفی به فرمانده وقت نیروی انتظامی ارسال و پس از بازدید از محل نگهداری این سگ ها، به دلیل شرایط نامطلوب نگهداری، اغلب این حیوانات به بیماری های پوستی دچار شده بودند.
رییس بیمارستان دامپزشکی اظهار داشت: به فرمانده نیروی انتظامی در آن مقطع اعلام شد که نگهداری سگ در شرایط نامناسب و بیمار شدن این حیوان، سلامت پرسنل نیروی انتظامی را نیز با خطر مواجه می کند.

وی تاکید کرد: نباید به بهانه نگرانی از بیماری های مشترک انسان و حیوان مانع نگهداری حیوانات شد، زیرا بیماری های مشترک بین انسان ها بسیار خطرناک تر هستند. محبی افزود: اگر بخواهیم بیماری مشترک بین انسان و حیوان را بهانه قرار دهیم باید در محافل عمومی نیز تردد نکنیم زیرا حتما در هر مجموعه ای، احتمال حضور یک انسان بیمار وجود دارد.

وی در خصوص نظر نمایندگان مجلس برای نجاست سگ، اظهار داشت: کلمه نجس در قرآن فقط یکبار و آن هم برای مشرک آورده شده است.

وی سگ را یک ابزار صوتی و آگاهی دهنده قوی دانست که به هیچ وسیله ای نمی توان آن را از کار انداخت.  خاموش کردن سگ های نگهبان فقط از طریق کشتن یا بیهوش کردن حیوان امکان پذیر است و صاحب خانه بلافاصله پس از ورود به منزل، به راحتی از رفتار حیوان متوجه دستبرد به خانه خواهد شد.
محبی با اشاره به وجود سگ های با جثه مختلف برای کشف مواد مخدر، خاطر نشان ساخت: سگ های با جثه کوچک بیشتر برای جستجوی کانتینرها مورد استفاده قرار می گیرند.
وی گفت: بنابراین نمی توان در قانون با تکیه بر جثه حیوان، محدودیت هایی برای صاحب آن اعمال کرد.
رییس بیمارستان دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در صورت تصویب طرح ممنوعیت نگهداری سگ، ممکن است افراد حیوان را در منازل خود نگهداری کرده و اجازه حضور در فضای خارج از خانه از آنان سلب شود. عدم حضور در فضاهای بزرگتر، امکان کنترل های بهداشتی را به حداقل رسانده و جامعه را با مخاطرات بهداشتی روبرو می کند.
محبی قدیمی ترین نژاد سگ شناخته شده جهان را متعلق به ایرانیان دانست و افزود: فرهنگ نگهداری سگ از ایران به غرب راه یافته و مردم این سرزمین از جنبه های مثبت نگهداری سگ همواره سود برده اند.

محبی تاکید کرد:این در حالیست که در داستان اصحاب کهف، سگ نیز همراه آنان وارد بهشت می شود. اگر ذات سگ نجس بود، هیچ گاه وارد بهشت نمی شد.

وی با اشاره به احکام قرآنی، اظهار داشت: در احکام قرآنی نیز به حقوق حیوانات از جمله سگ گله اشاره شده است و در سوره مائده، خداوند در خصوص احکام شکار با سگ، دستوراتی به انسان ها داده است.  ممنوعیت نگهداری سگ نیاز به بودجه، محل نگهداری مناسب و تعیین مکانی برای تحویل این حیوانات دارد.
محبی اضافه کرد: باید برای افراد به درستی مشخص شود که پس از اعمال قانون ممنوعیت نگهداری سگ، چه سرنوشتی در انتظار حیوانات خانگی آنان است.
وی اظهار داشت: نگهداری حیوانات خانگی در بسیاری از کشورها سبب کاهش طلاق و خودکشی و افزایش امید به زندگی می شود و حیوانات خانگی سبب تلطیف محیط خشک صنعتی می شوند.

منبع: http://www.titronline.ir