• Ad

کهنسال ترین جانداران سیاره آبی


کهن ترین جانوران

طبیعت پر است از پدیده های خارق العاده . از وال هایی که بیش از ۲۰۰ سال است نیزه شکارچیان نهنگ در تنشان جا خوش کرده و اسفنج های آب سردی که در دوران امپراتوری رومیان مشغول تغذیه بودند و هنوز نفس می کشند! تا لاک پشت های دریایی غول پیکری که تا نیم قرن پیش از سفرهای چارلز داروین می زیستند و هنوز به حیات خود ادامه می دهند .

در اینجا شما را با چند تا از این جانداران آشنا میکنیم:

سوسمار تواتارا

تنها دو گونه از سوسمار تواتارا باقی مانده . آنها  بازمانده های خانواده ای هستند که ۲۰۰ میلیون سال پیش روی کره زمین زندگی می کردند.  یک جانورشناس انگلیسی مشخص کرده، اسکلت بدنی این جانور دارای همان ساختاری است که خزندگان ۱۳۰ میلیون سال پیش داشتند. این جانور را می توان جزو کهن ترین مهره داران زنده روی زمین به شمار آورد. این دایناسورهای زنده معمولا بین صد تا دویست سال زنده می مانند.

صدف خوراکی ماسه ای

 این نرم تن آب شور  بومی  شمال غربی امریکا است و می توانید رد پای آن را در بشقاب غذای مردمان این منطقه نیز بیابید! صدف های خوراکی ماسه ای دست کم ۱۶۰ سال عمر می کنند که برای یک نرم تن عمر نسبتا زیادی است. طول پوسته این صدف از ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است . خصیصه قابل توجه دیگرش، گردن ـ یا به اصطلاح سیفون ـ درازی است که طول آن به یک متر هم می رسد. جالب است بدانید این جانور بزرگ ترین نرم تن دنیا نیز به حساب می آید. صدف های خوراکی ماسه ای بالغ، عموما بجز انسان ، دشمن دیگری ندارند!

کرم های لوله ای

این موجودات رنگی و زیبای اعماق دریا در کنار روزنه های هیدروکربنی ـ نفت و متانی که در عمق آب نشت می کند ـ در کف اقیانوس زندگی می کند. این گونه حیات دارای رشد بسیار کندی است ولی می تواند نهایتا تا طول ۳ متر رشد کند. کرم های لوله ای حدود ۱۷۰ سال عمر می کنند، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند برخی از آنها حتی بیش از ۲۵۰ سال نیز عمر کرده اند. مشهورترین گونه کرم های لوله ای در عمق ۵۰۰ تا ۸۰۰ متری در خلیج مکزیک یافت می شود.

وال سر کمانی

وال سر کمانی را که به نهنگ قطبی نیز مشهور است، می توان کهنسال ترین پستاندار سیاره آبی دانست. این آبزی که طول آن بیش از ۲۰ متر و وزنش بالغ بر ۷۵ تا صد تن است، در آب های قطبی و نزدیک به قطب شمال زندگی می کند. نکته جالب درباره این موجود غول پیکر آن که برخی از این وال ها  یافت شده اند که بیش از ۲۰۰ سال است نیزه شکارچیان نهنگ در تنشان جا خوش کرده است! تخمین زده می شود، پیرترین وال سر کمانی دست کم ۲۱۱ سال عمر داشته باشد.

 

توتیای دریایی قرمز

توتیای دریایی قرمز تنها در اقیانوس آرام یافت می شود و عموما در کرانه غربی شمال ایالات متحده زیست می کند. این جاندار در آب های کم عمق، آب های صخره ای با جزر و مد کم و تا عمق ۹۰ متری زندگی می کند و در مناطق ساحلی با آب های مواج یافت نمی شود. تمام بدن این جانور دریایی از خارهای سرخ رنگی تشکیل شده که می توانند تا ۸ سانتی متر رشد کنند.  دهان و پنج دندان  این جانور در زیر بدنش قرار گرفته است.

جالب اینجاست که توتیای دریایی قرمز با چرخش به دور خود در عمق اقیانوس حرکت می کند. طول عمر این موجودات بیش از ۲۰۰ سال است.

صدف خوراکی دو کفه ای

صدف خوراکی دو کفه ای ، از نرم تنان خوراکی است که برای مقاصد تجاری مورد بهره برداری قرار می گیرد. محققان هر یک از دایره های تیره رنگی را که روی پوسته این جاندار است، نشانه ای از یک سال عمر آن می دانند؛ درست همانند حلقه هایی که در تنه درختان است. نتایج تحقیقی روی برخی گونه های این صدف، نشان می دهد این جانداران بیش از ۴۰۰ سال عمر می کنند. سال ۱۳۸۵ شمسی یک صدف خوراکی دو کفه ای از کف بخشی از اقیانوس در ساحل شمالی جزیره ایسلند صید شد که بنا به تحقیقات صورت گرفته حدودا ۵۰۷ ساله بود و به عنوان کهنسال ترین جانور منفرد دنیا شناخته شد.

تیولا

تیولا که به نام هایی چون عروس دریایی نورافشان یا عروس دریایی نامیرا نیز مشهور شده، گونه ای از عروس های دریایی است که دانشمندان را شگفت زده کرده و تنها جانداری است که می توان آن را سرچشمه جوانی دانست. از آنجا که این جاندار به طرز خارق العاده ای می تواند بارها از حالت بلوغ جنسی به حالت نابالغی یا پولیپ باز گردد، از نظر طبیعی عمرش نامحدود بوده و هرگز به علت کهولت سن نمی میرد. به همین سبب، تعداد این گونه زیبا از آبسان زیان در حال افزایش است و به اعتقاد دکتر ماریا میگ لیتا از «موسسه تحقیقات دریایی حاره اسمیتسونیان» باید انتظار یورش آرام و همه جانبه آنها را در آینده داشته باشیم.

کپور گلگون

ماهی حوضی ژاپنی یا ماهی کپور گلگون گونه ای تزئینی و اهلی از ماهی کپور معمولی است. این گونه که با نام های دیگری چون کپور زربفت یا کپور ژاپنی نیز شناخته می شود معمولا در استخرهای مصنوعی صخره ای و آبگیرهای زینتی بخصوص در خانه های شرق آسیا یافت می شود. این گونه نخستین بار در دهه ۱۸۲۰ میلادی از اصلاح نژادی و پرورش کپور معمولی به وجود آمده است. این ماهی که نمادی از عشق و دوستی است، رنگ های سفید، قرمز، سیاه، زرد، آبی و خامه ای دارد. جالب این که، برخی گونه های این ماهی حتی می توانند بیش از ۲۰۰ سال عمر کنند و کهنسال ترین آنها هاناکو نام دارد که تیر ۱۳۵۶ در ۲۲۶ سالگی تلف شد.

لاک پشت خاکی

لاک پشت های خاکی عضوی از خانواده خزندگان هستند و کهنسال ترین مهره داران کره زمین به شمار می روند. هریت نام یکی از مشهورترین و در عین حال پیرترین لاک پشت های گالاپاگوس است که سال ۱۳۸۵ شمسی در ۱۷۵ سالگی از عارضه قلبی مرد. هریت آخرین نمونه از لاک پشت هایی بود که چارلز داروین در سفر دریایی مشهورش با کشتی بیگل آنها را از نزدیک دیده بود! جالب است بدانید اسفند ۱۳۸۴ نیز آدویتا ـ یک لاک پشت زمینی غول پیکر بومی جزیره آلدابرا ـ در ۲۵۰ سالگی تلف شد.

 اسفنج جنوبگان

همان طور که از نام این گونه برمی آید، این آبزی را باید در آب های یخ زده قطب جنوب پیدا کرد. شاید به دلیل همین دمای بسیار کم آب های اقیانوس جنوبگان است که این جانور بی حرکت، دارای سرعت رشد فوق العاده کندی است. برخی جانورشناسان تخمین می زنند کهنسال ترین نمونه از این گونه موجودات حدود ۱۵۵۰ سال عمر دارند!

مترجم: حسین ملک محمدی

منبع: آفتابیر دات کام

———————————————————————————–

برچسبها: کهنسال ترین جانداران سیاره آبی، پیرترین موجودات زمین، جانوران کهن، جانداران باستانی